hit
counter

انتخاب محل سایدبار

این سایدبار را با ابزارک های کاربردی پر کنی تا براحتی در دسترستان باشند
Email@YourSite.Com
+989121234567
 

ماینینگ چیست؟

 > دسته‌بندی نشده  > آموزش های تخصصی  > ماینینگ چیست؟
ماینینگ چیست

Mining در لغت به معنی استخراج معادن است، همانطور که یک معدنچی به ازای تلاشی که می­‌کند سنگ قیمتی دریافت می­‌کند در دنیای ارزهای دیجیتالی در قبال خدماتی که افراد به شبکه ارائه می‌­دهند پاداشی را دریافت می‌­کنند. به دلیل شباهت این امر به استخراج ارزهای دیجیتالی به این عنوان (ماینینگ) نام­گذاری شده است.

با توجه به اینکه شبکه­‌های ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و ایتریوم و … غیرمتمرکز هستند و توسط هیچ سیستم مرکزی مدیریت نمی­‌شوند درنتیجه نیازمند افرادی هستند که سرویس‌­ها و خدماتی را به شبکه ارائه دهند که در ازای آن پاداشی در قالب ارزهای دیجیتالی دریافت می­‌کنند، به این افراد ماینر گفته می­‌شود و درواقع کوین­‌های جدید از این طریق تولید می­‌شوند.

 ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتالی اصطلاحآ به فرآیندی گفته م‌ی­شود که تراکنش ارز دیجیتالی توسط ماینر تایید می‌­شود و آنها را به بلاک چین متصل می‌کند. این کار مستلزم حل یک معادله پیچیده ریاضی است که از طریق تابع هش صورت می­‌گیرد.

 

 

 

ماینینگ چیست؟

 

 

چطور می­­­‌شود ماین کرد؟

هنگامیکه فردی تراکنشی را انجام می‌دهد به منظور تایید شدن تراکنش و قرارگیری آن در بلاکچین، ماینرها باید با دست‌یابی به اطلاعات درون بلاک، به آن یکسری محاسباتی را اضافه و آن را به یک “بلاک پردازش” شده تبدیل ­کنند که به عنوان هش شناخته می‌­­شود.

 hash به همراه بلاک ذخیره می­­‌شود این امر باعث حفظ امنیت تراکنش‌­ها در شبکه می­‌شود که مانع از تغییر اطلاعات بلاک ذخیره شده در بلاکچین و درواقع جعل شدن تراکنش­‌های ارزی دیجیتالی می­­‌شود. ماینرها برسر ایمن کردن تراکنش­‌ها وایجاد هش با یکدیگر در رقابت هستند. کسی که بتواند سریعتر هش یک بلاک را بدست بیاورد و آن را به بلاکچین اضافه کند مقدار مشخصی ارز دیجیتالی به عنوان پاداش دریافت می‌­کند.

 

 

چطور می‌شود ماین کرد

 

 

 هر هش در فن­آوری بلاک چین یک دنباله کوچکتر از هش قبلی ذخیره شده در block است.  این فناوری موجب می­‌شود که اگر کسی به قصد سودجویی تلاش کند هش یک تراکنش را تغییر دهد موجب ایجاد ناسازگاری در هش Block بعدی خواهد شد و بدین تریتب امنیت کتابخانه اصلی تضمین می­‌شود­­­­.

ساخت هش از طریق نرم افزارهای خاصی که برای ماین کردن بلاک‌ها وجود دارد انجام می­‌شود. یک استخراج کننده برای انجام ماینینگ نیاز به یک سیستم سخت افزار قدرتمند مانند کارت­‌های گرافیک اختصاصی، دستگاه­‌های ای سیک، اینترنت و نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال و CPU­­هایی با توان پردازش بالا دارد.

همچنین با توجه به اینکه سخت افزارهای ماینینگ برق زیادی مصرف می‌­کنند لذا این موضوع موجب بالا رفتن دمای سیستم می‌­شود و به منظور جلوگیری از سوختن دستگاه­‌ها به سیستم­‌های خنک کننده نیاز است. با توجه به اینکه با افزایش تعداد ماینرها، حل معادلات ریاضی و بدست آوردن هش‌ها دشوارتر می­‌شود لذا استخراج کننده‌­ها معادلات را با همکاری همدیگر با استفاده از روش استخر استخراج یا Mining Pool حل می­‌کنند و هر ماینر متناسب با میزان محاسباتیکه انجام می‌­دهد پاداش خود را دریافت می­‌کند.